2,7 miliardy dolarů. To je pokuta, kterou Google dostal od Evropské Unie za zvýhodňování svých služeb před konkurencí. Očekávání odborníků přitom byla zcela jiná a předpokládaná výše pokuty byla 1 miliarda dolarů.
 
Ačkoli samotný trest není překvapením, výše pokuty překvapila nejen samotnou společnost, ale i odborníky technického i právního sektoru. Trest přišel v souvislosti se zvýhodňováním vlastních služeb ve vyhledávači Google.
 
Zástupci Googlu se k celé kauze vyjádřili tak, že se snaží neustále zlepšovat prostředí vyhledávání a nabízet zákazníkům co možná nejlepší výsledky. Proto si myslí, že závěry komise jsou chybné a že evropští zákazníci mají díky Googlu daleko více možností.


 
Kent Walker se k situaci také vyjádřil a napsal, že společnost prozkoumá všechny aspekty rozhodnutí komise a poté se rozhodně, jak bude nadále pokračovat.
 
Společnost Google také připomněla, že zde jsou i jiné firmy, které postupují stejně a to například Amazon, který je velkým konkurentem Googlu.
 
Devadesát dní. To je doba, kterou má společnost na nápravu praktik, které komise shledala jako nevyhovující. Pokud tak neučiní, přijdou další sankce a pokuty.
 
Čím dál více se množí i názory, že by měl být Google kontrolován třetí stranou, která by dohlížela na postupy společnosti a včas zamezila jakýmkoli škodám na evropském trhu. To by ovšem pro Google bylo poněkud nešťastné, protože by ho přítomnost třetí strany mohla výrazně omezovat.
 
Aktuálně jsou možné dva postupy. Google se rozhodne své služby poupravit tak, aby vyhovovaly podmínkám komise. Nebo své služby omezí a připraví tak evropské uživatele o část možných výsledků.
 
Bez ohledu na výsledek tohoto sporu, je zde i mnoho dalších obvinění, kterým společnost čelí. Evropské Unii se zdá, že je Google až silným hráčem na poli internetového podnikání a že je oproti svým evropským konkurentům ve velké výhodě.