Tato akce společnosti přichází po několika měsících stěžování od vydavatelů, byť Google nikde nespecifikoval, co přesně se má změnit.
 
Google potvrdil spekulace, že bude provádět velké změny v Google Novinkách, aby pomohl vydavatelům najít jejich stránky a články přímo na Google Novinkách, což byl ještě donedávna velký problém.
 
Toto potvrzení přišlo z jednoho vlákna na fórech od Lisy Wang z Google po několika měsících stížností od vydavatelů novinek a zpráv, kteří si stěžovali, že jejich obsah se neukazuje na Google Novinky na základě relevantních žádostí uživatelů.
 
Google potvrdil problém s Google Novinky. „Velmi tvrdě pracujeme na tom, aby byl update, který by měl pomoci vyřešit některé z problémů, na které si vydavatelé stěžovali ohledně jejich stránek anebo určitých článků na Google Novinkách, úspěšný“, napsala Wang. „Předpokládáme, že se změny podaří dokončit někdy v příštích několika týdnech a budou mít v sobě zahrnuty ještě další update.“.
 
Žádné detaily o tom, co je tam přesně za problém. Google nikdy přesně neurčil pro Search Engine Land, když jsme se jich ptali, co vlastně tento update má spravit. Byl tam index bug se specifickým formátem pro vydavatele novinek, který byl schopný poškodit jejich hodnocení na Google Novinkách? Byl tam bug hodnocení stránek s nějakým výklenkem internetových stránek v Google Novinkách? Byl tam nějaký bug v Google Novinkách, který zabraňoval stránkám některých vydavatelů, aby se jim správně zobrazily na Google Novinky?
 
Google nám doteď nedal vůbec žádné dodatečné informace o tom, co vlastně se chystá plánovaný update změnit či opravit.
 
Žádný vzorec. Vypadá to, že zde není vůbec žádná souvislost ani jasný vzorec mezi společnostmi, které si u Google stěžovaly na jejich špatnou viditelnost v Google Novinky, neexistuje mezi nimi žádné vodítko. Vydavatelé používají celou řadu CMS (Systémy správy obsahu – Content management systems) pro vydávání obsahu a psaní o rozličných událostech a tématech, takže to vypadá, že tato chyba neovlivňuje pouze specifickou kategorii novinek či vydavatelů. Nikdo z vydavatel§ taky nemá nějaké specifické vlastnosti, které by je odlišily od ostatních nebo podle kterých by si jeden řekl, že tam může být tento typ problému.
 
Proč na tom tolik záleží?
Google Novinky je často pozoruhodným pohonem pro provoz na internetové stránky, hlavně pro vydavatele nejrůznějších on-line zpravodajských článků, webů apod. To, že se jejich stránka nezobrazí na Google Novinkách může mít velmi negativní vliv, hlavně pro vydavatele, kteří vydělávají na jejich provozu pomocí reklam. Očekáváme od Google, že poskytne update, až se dané změny a řešení vypustí do  éteru pro uživatele. Je velmi nepravděpodobné, že by Google poskytl nějaká specifika, ovšem budeme neustále ve střehu a budeme pečlivě sledovat veškeré změny a budeme vám okamžitě hlásit, jakmile na něco nového narazíme.